Gyurcsány levélben kéri Sólyom Lászlót, hogy szólaljon meg
Nem gondolja úgy, hogy most is meg kellene szólalnia? - írta levelében a volt államfőhöz Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök.
Nem gondolja úgy, hogy most is meg kellene szólalnia? - írta levelében a volt államfőhöz Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök.
A magyar Alkotmánybíróság múltjáról, feladatáról és nemzetközi hírnevéről beszélt Sólyom László 2005 májusában. Független, erős, kérlelhetetlenül mércévé tette az alkotmányt – mondta.
„Régi és súlyos adósságot törleszt majd az új alkotmány. Bár 1989-ben nagyon is indokoltan keletkezett ez a tartozás, idővel óriásira nőtt a súlya. S ha most örömmel és a megszabadulás ősi érzésével széttépjük az adósságlevelet, mégis tisztáznunk kell, mitől is szabadulunk meg? Vajon a hatályos alkotmányunkat is széjjel kell tépnünk? Avagy értékeit, amelyek emberi méltóságunk, szabadságunk és európaiságunk értékei is, beillesztjük a magyar alkotmányos hagyományba, s így a most születő alaptörvény a „történelmi alkotmány” egészének értékeit teljesíti ki. Másként fogalmazva: az alkotmány új lesz, az alkotmányosság tovább épül.” – kezdi írását Sólyom László.
Széjjel kell-e tépni a hatályos alkotmányt? - erre a kérdésre is feleletet ad Sólyom László esszéje. A volt köztársasági elnök szerint "csakis megalapozott és súlyos indokok esetén változtassanak a működő jogokon és intézményeken".
Még nem tudni, mihez kezd mai távozása után Sólyom László, de a vele kapcsolatos elvárásokról többen cikkeztek már. Az is biztosnak tűnik, hogy a ma délutáni átadás-átvétel után holnap aláírják az államfői ellenjegyzésre váró törvényeket.
Sólyom László köztársasági elnök elküldte véleményezésre az Alkotmánybíróságnak (Ab) a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény módosítását, mivel két rendelkezést alkotmányellenesnek talált.